Προβολή αναπάντητων δημοσιεύσεων | Προβολή ενεργών θεμάτων Τώρα είναι 19 Δεκ 2018, 14:26

Απαντήστε στο θέμα  [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
 Δημοσκόπηση για το όνομα 
Συγγραφέας Μήνυμα
Φίλαθλος
Φίλαθλος

Απάντηση με παράθεση
συμφωνώ μαζί σας ρε παιδιά ότι δεν πρέπει να μας θεωρούν ομάδα γειτονιάς γιατί απλά δεν είμαστε και θα πρέπει να αναφέρονται όλοι στο σύλλογο πρώτα ως Απόλλων και μετά τα άλλα

απλά ρωτάω προς όλους σας (καλοπροαίρετα εννοείτε) : θέλετε να μπείτε σε διαδικασία να αλλάξει η ομάδα μας όνομα επειδή μερικοί ανιστόριτοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τη βούρτσα απο την π.....;

απαντήστε μου αν είναι εύκολο

επίσης κακά τα ψέμματα έτσι μεγαλώσαμε ρε παιδιά με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς!

ξέρουμε τι εστί απόλλωνας και τι εκατομμύρια Πόντιοι σε όλοι τη γη και τη συναισθηματική ιστορική σημασία έχει και η καλαμαριά σαν περιοχή για τους πόντιους

ο πανιώνιος επέβαλε με τη παρουσία του τόσα χρόνια και κανείς δεν λέει πανιώνιος νέας σμύρνης! και δεν είναι δηλαδή ομάδα γειτονιάς όπως και εμείς δεν είμαστε

άρα ας δώσουμε όλες μας τις δυνάμεις να σώσουμε την ομάδα καταρχήν και μετά να τη κάνουμε πάλι μεγάλη μέσα στα γήπεδα ώστε να κερδίσουμε απο τα λαμόγια τους δημοσιογράφους το σεβασμό απέναντι στο όνομα του ΑΠΟΛΛΩΝΑ

αυτά ....

ΥΓ. προς Ultras88 : φίλε όντως στα δυτικά έχει ποιο πολλούς πόντιους αλλά όπως εσύ δεν είσαι απο καλαμαριά και είσαι αδερφός απολλωνιστής έτσι και εγώ είμαι βέρος Σερραίος (απλά μένω αθήνα) και δεν εχω καμιά σχέση με τη καλαμαριά....μακάρι όλοι οι πόντιοι να γουστάρανε σαν εμάς την ομάδα μας,αλλά δεν τους πειράζει που λέγεται Απόλλωνας Καλαμαριάς και για αυτό διαλέξανε άλλη ομάδα σαν προσφυγική, το πάοκ,α αλλά γιατί είναι και καλά μεγάλη ομάδα και είναι όλοι τους πρόβατα...γνώμη μου και πάντα φιλικά

30 Απρ 2009, 01:03
Προφίλ
Αρχάριος
Αρχάριος

Απάντηση με παράθεση
Φίλε εγώ, θα ήθελα προσωπικά να αλλάξει το όνομα σε σκέτο Απόλλων και να έχει στο χαλαρό και το σήμα του αετού του πόντου, γιατι πιστεύω ότι έτσι δεν θα καθόμαστε σχεδόν μόνοι μας στο γήπεδο να τρώμε σπόρια. Καλήτερα να είμαστε ποιο πολλοί και ας είναι και μερικοί ανιστόριτοι.

30 Απρ 2009, 14:37
Προφίλ
Αρχάριος
Αρχάριος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
ΘΗΡΙΟ πιστεψε με αν ειχαμε με το μερος μας ολους τους Ποντιους θα ειχαμε παραπανω λαο και απο τον αρουλη και απο τον ηρακλακο....καλα παραπανω απο τον ηρακλη παιζει να εχουμε και τωρα :twisted: :twisted: :twisted: δεν χρειαζομασταν κανεναν...αλλα φταιμε εμεις οι ιδιοι !!!

02 Μάιος 2009, 20:01
Προφίλ
Φίλαθλος
Φίλαθλος

Απάντηση με παράθεση
συμφωνώ απόλυτα με τον ultrasfa88 ότι φταίμε εμείς οι ίδιοι και ξέρετε γιατί;

γιατί αφήσαμε πολλές φορές την ομάδα σχεδόν μόνη

τώρα θέλω να πιστεύω ότι άλλαξε αυτό με τις δυναμικές παρεμβάσεις των rossoneri και του τάγματος και γενικότερα με την όποια συσπήρωση γίνεται μπροστά στο φόβο της διάλυσης του Απόλλωνα

το θέμα με την προσέλκυση των ποντίων είναι σοβαρό αλλά πολύ δύσκολο, μιλάμε για κόσμο ο οποίος έχει "τοποθετηθεί" προ πολλού σε κάποια ομάδα και δεν είναι εύκολο κάποιος να αλλάξει ομάδα

πρέπει να πάει το θέμα στο συναισθηματικό!

η 19 Μαίου είναι μέρα σημαντική για τους πόντιους και πρέπει να γίνει και για την ομάδα !

είχα γράψει σε άλλο post ότι πρέπει τουλάχιστον να στήνετε απο το κόσμο ένα σταντ σε κεντρικό σημείο της καλαμαριάς και γιατί όχι και αλλού που να "προπαγανδίζει" αυτή τη μέρα αλλά και τον Απόλλωνα

είναι ευκαιρία και να έρθουμε κοντά στο κόσμο και να βοηθήσει οικονομικά με τα κουπόνια ενίσχυσης ή όπως αλλίως γίνετε (να πουλάμε κανά κασκόλ κτλ)

03 Μάιος 2009, 17:02
Προφίλ
Αρχάριος
Αρχάριος

Απάντηση με παράθεση
Πλάκα μου κάνετε εδώ είμασταν για 3-4 χρόνια στην Α και γεμίζαμε το γήπεδο. Εάν πέρναμε και κανένα πρωτάθλημα θα είχε κοκκινήσει την Θεσ/νική. Που να το γεμίσει ο Ηρακλής. Πάντως εμέσως πλην σαφός πάνε να περάσουνε στους Παοκτσίδες το ποντιακό. Ρε παιδιά εγώ σας το λέω, εάν έμενε ο Απόλλων μερικά χρόνια ακόμα στην Α και είχε και καμιά επιτυχία του στιλ Ευρώπη θα είχε περισσότερους οπαδούς από όλες τις ομάδες στην Β.Ελλάδα.

03 Μάιος 2009, 17:49
Προφίλ
Αρχάριος
Αρχάριος
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
ισως θηριο ....

05 Μάιος 2009, 00:01
Προφίλ
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Άβαταρ μέλους

Απάντηση με παράθεση
Thirio έγραψε:
Πλάκα μου κάνετε εδώ είμασταν για 3-4 χρόνια στην Α και γεμίζαμε το γήπεδο.
H αλήθεια είναι δυστυχώς ότι δεν το γεμίζαμε, εκτός από κάποιους αγώνες με τις λεγόμενες μεγάλες ομάδες... :e_confused:

05 Μάιος 2009, 10:30
Προφίλ WWW
Αρχάριος
Αρχάριος

Απάντηση με παράθεση
Ναι έχεις δίκιο σε αυτό που λές αλλά η όλη ατμόσφαιρα έδειχνε ένα θετικό κλίμα προς τον Απόλλων σε όλο το σκηνικό. Τι θέλει να πει ο ποιητής : ότι σιγά σιγά δεν τρεπόμασταν να λέμε ότι είμαστε απόλλων. Σιγά σιγά θα είχαμε την βάση για να μπορέσουμε να εκμεταλευτούμε κάποιο στραβοπάτημα από τις λεγόμενες μεγάλες ομάδες και σε εμας να βρούνε διέξοδο οι φίλαθλοι που θέλουν να βλέπουν καλό ποδόσφαιρο. Σιγά σιγά μαζεύαμε κόσμο και φιλάθλους. Μεγάλη ομάδα δεν γίνεσαι από την μια στιγμή στην άλλη. Εάν καταφέρναμε και μέναμε στην Ά Εθνική για μερικά ακόμα χρόνια και είχαμε καμιά επιτυχία του στυλ κατάκτηση κυπέλλου ή έξοδο στην Ευρώπη ή πρωτάθλημα θα γέμιζε το γήπεδο σε κάθε αγώνα. Αυτό οφείλεται και στην νοοτροπία άπο γεννησιμιού του που έχει το σωματείο και που ταιριάζει στον Έλληνα. Αρκεί να σου πώ ότι περπατούσα στον δρόμο και άκουγα κάτι αργιανούς (παιδάκια) που ξεκολούσαν χαρτάκια διαφημιστικά από τις άλλες ομάδες και κολούσαν του άρη.

Αυτό μην το ξεκολάς
Γιατί ρε αφού είναι του Απόλλων
Ε και τι σε πειράζει άστο

Εάν εξαιρέσεις τους οργανωμένους που οι μισοί είναι για πολιτικούς λόγους και οι άλλοι μισοί έτσι για να γουστάρουνε και για αυτοπροβολή στις άλλες μεγάλες ομάδες, στον Απόλλων δεν έχουμε πολλούς για λόγους μικρής δυναμικής του σωματείου και όχι γιατί δεν έχουμε κατάλληλα πρόσωπα. Για να πούμε ότι έχουμε δύναμη πρέπει να έχουμε 2-3 συνδέσμους για να υπάρχει και "αντιπολίτευση" (αυτό πάρτε το όπως θέλεται αλλά εγώ πιστεύω ότι εάν συνέβαινε αυτό θα ήταν καλύτερο και για τους ίδιους τους συνδέσμους γιατί δεν θα υπήρχε γκρίνια και θα ήταν μακράν προς το συμφέρον του συλλόγου, γιατί θα υπήρχε αντίλογος) που να μην υπολειτουργούν στην Καλαμαριά και καμιά 4-5 σε όλη την υπόλοιπη θεσ/νική που να μαζεύουν Απολλωνιστές. Πρέπει πρώτα να αρχήσει να ακούγεται το όνομα, μετά να αρχήσει να γίνεται ντόρος γύρο από κάποιον "ήρωα", μετά να έχουμε επιτυχίες σε σχέση με τις άλλες τις ομάδες και εκμεταλευόμενοι κάποιο στραβοπάτημα από τους λεγόμενους δυνατούς ή ακόμα καλύτερα κάποια πολύ καλή επιτυχία της δικιάς μας ομάδος. Αρκεί να σου πώ ότι στην Θεσ/νική εκτός από τον Άρη που έπεσε μια χρονιά στην ΄Β αλλά βγήκε ευρώπη και την επόμενη ανέβηκε και την μεθεπόμενη ξαναβγήκε ευρώπη δεν περάσαμε καμία άλλη ομάδα στην βαθμολογία εκτός ίσως από τον Ηρακλή που δεν θυμάμαι τι αποτελέσματα είχε. Αλλά ο Ηρακλής όσο και να προσπαθήσει δεν έχει το feeling να κάνει κάτι περισσότερο. Όσοι χατζηπαναγήδες και να περάσουνε είναι λίγος σαν νοοτροπία ομάδος. Αντίθετα σε εμάς όποιος παίχτης ήταν καλός και ηγέτης τον πουλήσαμε. Τον Παππά στον Ολυμπιακό (τώρα που είναι ο Παππάς οέο?) τον Ηλιάδη στον ΠΑΟΚ (ήταν και πόντιος και μπορούσε να γίνει αρχηγός και έκανε τρομερά παιχνίδια με εμάς) και άλλους πολλούς που θα μπορούσαν να σηκώσουν επάξια την βάρος της ομάδος. Ο Απόλλων έχει από μέσα του πολύ αίμα και πάθος που εάν αφεθεί θα βγεί και εκτός συνόρων.

Έγιναν πολλά λάθη ή βασικά όχι λάθη αλλά επίτιδες σχεδιασμένες "μ@λ@κίες" για να βρισκόμαστε σε καλή βαθμολογικά και παικτικά κατάσταση αλλά να μην μπορούμε να μαζεύουμε κόσμο γιατί έλειπε ο κράχτης και τώρα να βρίζουμε ο ένας τον άλλον και να μην έχουμε κινητοποίηση. Ήταν ευκαιρία τότε αλλά ο πουλημένος ο Δ.........ος άλλα έταζε και άλλα έκανε. Πρόσεχε να έχει σχετικά καλή την ομάδα, για να μην μπορεί να τον κατηγορίσει κανένας, αλλά να μην μαζεύει κόσμο μην τυχών και του φάνε το γήπεδο. Ρε συ απολλωνέε πως θα πεις στο τσακαλάκι που δεν γουστάρει την ομάδα του, γιατί δεν τον εκφραζει να έρθει στον Απόλλων. Θα σου πει τι να έρθω σε εσάς τι να δώ, εσείς ούτε στην Ά δεν μπορείτε να αναβείτε και θα έχει και δίκιο. Ο Απόλλων έχει πολύ πάθος μέσα του αλλά και κ@θίκια που τον περιτρυγιρίζουνε του βάζουνε τρικλοποδιές μόλις πάει να ανέβει και έρχονται μετά σαν σωτήρες για να το παίξουν καλοί. Και αυτούς θα τους βρείς εκεί που λένε ότι αγαπάνε την ομάδα και την χρησιμοποιούν για τους δικούς τους χηδαίους σκοπούς. Και όταν λέω τρικλοποδιές εννοώ ότι σε μια κούρσα εάν ξεκινήσει ο αθλητής και τον βάλεις στην αρχή τρικλοποδιά όσο και καλός να είναι κανένας δεν θα το δεί και όσο και να προσπαθήσει όσους και να περάσει μετά θα πούνε ότι είναι μέτριος ή άχρηστος. Εάν τον βάλεις στο τέλος τρικλοποδιά θα γίνει ήρωας, γιατί όλοι θα το δούνε.

05 Μάιος 2009, 15:16
Προφίλ
Φίλαθλος
Φίλαθλος

Απάντηση με παράθεση
τα πράματα δεν είναι ούτε άσπρα ούτε μαύρα στο συγκεκριμένο θέμα

καταρχήν ο κόσμος του Απόλλωνα ήταν απών τα τελευταία χρόνια και μάλιστα σε πολύ μεγάλο βαθμό

και εγώ μέσα σε αυτόν είμαι

είχαμε μια τεράστια αποχή απο τα ποδοσφαρικά στέκια και τις κουβέντες γιατί απλά η ομάδα δεν υπήρχε αγωνιστικά

περάσαμε πολλά χρόνια στη Β εθνική με μπαλτίδη κτλ που όχι μόνο δεν μπορέσαμε να δημιουργήσουμε εμείς το κλίμα που χρειάζεται ώστε ο πιτσιρικάς να έρθει στον Απόλλωνα αλλά κάναμε ακόμα χειρότερη την εικόνα της ομάδας με όλα όσα γινόταντουσαν (απεργίες,πτώση Γ εθνική κτλ)

αυτό ξενέρωσε εμάς τους ίδιους δεν γινότανε να έρθουν νέοι φίλαθλοι κοντά!

αυτά όλα όμως μπορούν να αλλάξουν με 2-3 μικρά πραματάκια

1) να κάνουμε κερκίδα αλλά ultras δηλαδή όχι φασαρίες κτλ αλλά "χρώμα" στη κερκίδα και ωραία συνθήματα κτλ που θα δώσουν μια ταυτότητα στο κόσμο μας και στην ομάδα ξανά

2) η καλαμαριά αλλά και πολλές ακόμα περιοχές πρέπει να νιώσουν στους τοίχους τους ωραία γκράφιτι (όχι βρωμιές που θα ακούσουν βρισιές) που θα δώσουν το στίγμα του ότι είμαστε εδώ πάλι κουφάλες

3) η καλαμαριά σαν περιοχή πρέπει να νιώθει το πάρτυ της κυριακής πριν τους αγώνες
όλοι με κόκκινα μαύρα σε μπαρ και "δικές" μας περιοχές μέσα στη καλαμαριά να δίνουμε το στίγμα μας που θα κάνει τους πιτσιρικάδες της περιοχής να νιώσουν "trendy" τον απόλλωνα

αυτά σκέφτομαι για αρχή ... σίγουρα μπορούν να γίνουν και άλλα

με προσκλήσεις σύλλόγων ποντιακών κτλ

αλλά πρέπει πρώτα να φωνάξουμε μεταξύ μας ότι ο Απόλλων περιέχει δηλητήριο φοβερό και να το νιώσουμε όλοι και μετά να βγούμε να πούμε στο κόσμο ότι άποψη είναι να είσαι Απόλλων!

κάποτε πιτσιρικάς θυμάμαι στη Σέρρες που όταν έλεγα Απόλλων λέγανε ότι έχει τα μεγαλήτερα αλάνια στη θεσ/νίκη και εγώ ένιωθα τέτοια περιφάνεια που να φανταστείτε είχα πάει μετρημένες φορές στο γήπεδο

όταν πήγαινα θεσ/νίκη δεν ξεχνάω ότι παντού έβλεπα ένα γκράφιτι destro2 ...! ακόμα το θυμάμαι ρε γαμώτο! έβλεπες απολλωνιστές στις κερκίδες και σε έπιανε ένα ρίγος ....πολλοί μου είχαν πει ότι ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ που δεν είναι απόλλων!! ναι ρε παιδιά το έχω ακούσει απο πολλούς πόντιους! αλλά βλεπετε είναι έτσι τα οπαδικά σε όλη την Ελλάδα που πήγανε με τις "μεγάλες" ομάδες

δεν υπάρχουν μεγάλες ομάδες , υπάρχουν πλούσιες και φτωχές!

ΜΟΝΟ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΜΑΔΑ....ΣΥΛΛΟΓΟΣ! ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΝΙΤΙΚΟΣ! ΕΜΕΙΣ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΝΑ ΔΙΑΔΩΣΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ

Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ!

05 Μάιος 2009, 19:41
Προφίλ
Αρχάριος
Αρχάριος

Απάντηση με παράθεση
Φίλε μεγάλη δεν γίνεται μια ομάδα από τους οργανομένους, αλλά οι οργανομένοι συγκεντρόνονται δίπλα από την μεγάλη ομάδα που έχει κόσμο. Ο Απόλλων κατ εμέ θα πρέπει, εάν θέλει να γίνει ομάδα μεγάλη, να κρατήθεί για αρκετό καιρό στα "σαλόνια" της Ά εθνικής, να αλλάξει επιθετικό προσδιορισμό και να προσδιορίζει Ελλάδα και όχι Καλαμαριά (ούτε και Πόντο, αλλά εάν θέλεις και θέλω, να αφήνει εμμέσως πλην σαφός μια τάση προς τα εκεί με ένα σηματάκι, κάτι επάνω στην φανέλα) για να μαζέψει και μη πόντιους ή μη καλαμαριώτες φιλάθλους. Δεν επιτρέπεται τόσο μεγάλο και ιστορικό σωματείο να μην έχει κόσμο. Καμιά φορά στο λεοφωρείο βλέπω αλλοδαπούς (πυγμαχίας, άρσης βαρών δεν τους ρώτησα) που πάνε από το κέντρο στο γήπεδο του Απόλλων για να προπονηθούν (φοράνε την φόρμα του Απόλλων). Τι θα πεί ο Απόλλων. Δεν τους δέχομαι, γιατί είναι απο το κέντρο και είμαι απο την Καλαμαριά?

06 Μάιος 2009, 06:27
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: